حکم مرگ 47 تریلیون دلاری برای نفت و گاز

به گزارش تور استانبول، اگر طرح هایی که از سوی بانک های بین المللی ارایه شده و اموالی به ارزش 47 تریلیون دلار را دربرمی گیرد اجرایی گردد، آینده هیدروکربن ها تیره خواهد شد.

حکم مرگ 47 تریلیون دلاری برای نفت و گاز

به گزارش تور استانبول، حدود 130 بانک بین المللی که در نشست تغییرات جوی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور داشتند، متعهد شدند که حمایت و سرمایه گذاری خود در بخش نفت و گاز را در سال های آینده کاهش دهند. این گروه بانکی، اصول بانکداری مسئولیت پذیر را امضا نموده که شامل وعده موسسات مالی برای حمایت کامل از اجرای توافق جوی پاریس با کاهش سرمایه گذاری در هیدورکربن ها و ترویج انرژیهای تجدیدپذیر است. این بیانیه زلزله بزرگی برای شرکت های نفت و گاز است و فعالیتهای بالادستی و پایین دستی در سراسر دنیا را تهدید می نماید و فراورینمایندگان نفت و گاز را وادار خواهد نمود تاثیر فعالیتهای خود بر محیط زیست را کاهش دهند یا به دنبال منابع جدید سرمایه گذاری باشند. در حال حاضر هم یافتن فاینانس جدید برای شرکت های نفت و گاز سخت شده و بعلاوه، گروه بزرگی از سرمایه گذاران موسسه ای که مجموع ارزش سرمایه آنها به 11 تریلیون دلار بالغ می گردد، در حال واگذاریهای دارایی های نفت و گاز خود هستند.

بانکهای بین المللی مانند دویچه بانک، بانک ABNAmro، سیتی گروپ، بارکلیز و آی ان جی به این گروه پیوسته اند. تحت عنوان اقدام علیه گرمایش دنیای، به نظر می رسد اکنون بزرگترین موسسات مالی به اپراتورهای نفت و گاز حمله ور شده اند. تاثیر سهامداران فعال و نهادهای مردمی در سراسر این بخش منعکس شده است. اگر چنین طرحی به شکل موفقیت آمیز اجرا گردد، بخش هیدروکربن نباید نگران ناآرامی در خاورمیانه باشد و به جای آن باید درباره تامین نمایندگان مالی فعلی خود فکری کند.

نخستین بخشی که از این ماجرا لطمه می بیند احتمالا معدنکاران زغال سنگ خواهند بود اما انتظار می رود سایر بخش ها نیز با وضعیت مشابه روبرو شوند. با این حال هنوز هیچ نشانه ای از این که بانک های مربوطه به دنبال خارج کردن سرمایه خود از بخش های هیدروکربن هستند، وجود ندارد. اگر چنین امری تحقق پیدا کند، آینده نفت و گاز به طور کامل دچار تحلیل خواهد شد.

همچنین تعهد بانکها به اهداف جوی سازمان ملل متحد ممکن است با واکنش منفی روبرو گردد. حذف حمایت مالی از بخش های هیدروکربن در سطح دنیا، روند عرضه را تحت فشار شدیدی قرار خواهد داد. برای این که شرکت های نفت و گاز حجم فراوری فعلی را حفظ نموده و فراوریشان را برای تامین تقاضای دنیای رو به رشد، افزایش دهند تداوم فاینانس ضروری به شمار می رود. تاکنون اگرچه انرژیهای تجدیدپذیر رشد انفجاری داشته اند اما هنوز قادر نیستند کل تقاضای دنیای برای انرژی را تامین نمایند. منابع انرژی مرسوم شامل زغال سنگ و انرژی هسته ای برای تامین تقاضای رو به رشد ضروری هستند. رشد مالی خارج از کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری مالی دلیل اصلی افزایش تقاضا برای انرژی بوده و تداوم رشد تجدیدپذیرها در غرب روی این تقاضا به هیچ وجه تاثیر نگذاشته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، گذر سریع به انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای خارج از سازمان توسعه و همکاری مالی بعید است زیرا نفت، گاز و زغال سنگ تا چند دهه آینده منابع اصلی انرژی این کشورها خواهند ماند. حذف حمایت مالی از شرکت های هیدروکربن، بمب بزرگی را زیر آینده اقتصادهای نوظهور خواهد گذاشت. در حال حاضر هیدروکربن ها منبع اصلی انرژی در بیشتر کشورهای دنیا هستند. برای جلوگیری از فروپاشی اقتصاد دنیای، فاینانس پایدار و حتی بیشتر از قبل، ضروری خواهد بود. بعضی از آمارها نشان می دهند که حتی در سال های آینده به بیش از 11 تریلیون دلار سرمایه گذاری انرژی احتیاج است.

فشار فزاینده فعلی روی هیدروکربنها و تصمیم یکجانبه بانکها، کشورهای سازمان توسعه و همکاری مالی را نیز تهدید می نماید زیرا نفت و گاز یکی از سرمایه گذاری های اصلی اکثر صندوقهای بازنشستگی بوده است و کنار گذاشتن آنها، ممکن است به ضرر خود این صندوقها نیز باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 400

به "حکم مرگ 47 تریلیون دلاری برای نفت و گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم مرگ 47 تریلیون دلاری برای نفت و گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید