جزئیات 4 قرارداد حمل و نقلی با فرانسه، دریافت اولین ایرباس تا عید

اصغر فخریه کاشان در گفتگو با مهر با اشاره به امضای 4 قرارداد حمل و نقلی در فرانسه، گفت: دو قراداد با شرکت ایرباس منعقد شده که یکی از آنها به صورت همکاری جامع با ایرباس در بخش هوایی در مورد مسایل مختلف از جمله تعمیر و نگهداری، خدمات و تامین قطعات، مدیرت و حتی کمک به وضعیت فنی هوایی کشور است.

جزئیات 4 قرارداد حمل و نقلی با فرانسه، دریافت اولین ایرباس تا عید

وی بابیان اینکه ایرباس قرار است با شرکت های دانش بنیان ایرانی هم همکاری کند، افزود: براین اساس، شرکت ایرباس با شرکت های داخلی که توان ساخت برخی قطعات هواپیما را دارند و می توانند این قطعات را به خارج از کشور صادر کنند، همکاری می کند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل ادامه داد: حتی شرکت ایرباس می تواند گواهی بگیرد برای اینکه این شرکت ها محصولات شان را صادر کنند و حتی قرار شده است که این شرکت فرانسوی هم برخی از این قطعات را خریداری کند.

فخریه کاشان با بیان اینکه مقرر شده است ایران 118 فروند ایرباس از این شرکت خریداری کند، گفت: این هواپیماها به تدریج تا سال 2023 وارد کشور می شوند، ضمن آنکه برای تامین نیازهای ما تا 7 سال آینده هم تعدادی از این هواپیماها در دسته های مختلف وارد کشور خواهد شد.

وی، عمده این هواپیماها را مدل های 320 و 321 عنوان کرد و گفت: این هواپیماها برای پروازهای داخلی استفاده می شود و حتی برای پرواز به کشورهای همسایه ایران هم مناسب است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل به ورود هواپیماهای پهن پیکر به کشور اشاره کرد و افزود: دسته دیگر هواپیماهای پهن پیکر و دور برد است که به کشورهایی مانند چین، ژاپن و در صورت انجام توافق به کانادا و آمریکا پرواز خواهد کرد.

فخریه کاشان، دسته سوم را ورود هواپیماهای بسیار مدرن دانست و گفت: هواپیماهای مدل 350 و 380 هم که از سال های دورتر یعنی تا سال 2019، 2020 و 2021 تحویل ایران می شود، چرا که این هواپیماها نیاز به باند مخصوص، خدمات و تعمیرگاه های مخصوص است که باید این شرایط فراهم شود.

وی ادامه داد: شرکت ایرباس متعهد شده است که این شرایط را در ایران فراهم کند و با توجه به اینکه کشورهای همسایه ایران، این هواپیماها را دارند، ممکن است به تعداد محدودی در سال های آینده وارد کشور شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل با بیان اینکه تا انتها اسفندماه امسال حداقل یک فروند هواپیما ایرباس 330 وارد کشور می شود، گفت: تا یکسال آینده احتمالا 15 فروند ایرباس تحویل کشور می شود، البته هنوز ارزش کل قراداد با ایرباس به طور دقیق تعیین نیست، زیرا قیمت ها باید در زمان ساخت براساس امکاناتی که طرف ایرانی برای هرکدام از هواپیماها انتخاب می کند، تعیین شود.

مقایسه قیمت هواپیمای نو با دست دوم

فخریه کاشان با اشاره به قیمت چندبرابری هواپیماهای دست دومی که در دوران تحریم خریداری شده بود، گفت: در زمان تحریم یک فروند ایرباس 320 یا 321 با عمر 10 تا 15 ساله بین 50 تا 60 میلیون یورو خریداری می شد در حالی که الان یک فروند هواپیما نو از این نوع بین 42 تا 44 میلیون دلار قیمت دارد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل به قرارداد دیگر دولت با شرکت فرانسوی بوئیگ اشاره کرد و گفت: براساس قرارداد، این شرکت فرانسوی با شرکت شهر فرودگاهی ایران، یک شرکت تاسیس می کنند که 60 درصد از سهام این شرکت متعلق به ایران است و مطابق با آن، طرح توسعه فرودگاه امام اجرایی می شود اما شرط این است که طرف خارجی 100 درصد پول را وارد این شرکت کند تا فرودگاه ساخته شود. در همین حال، پس از ساخت، بهره برداری به صورت BOT خواهد بود اما اداره فرودگاه به صورت مشترک با طرف ایرانی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه باید 3 ماهه طرفین کارهای مهندسی و مطالعاتی را انجام دهند و مناقصه برگزار شود تا سهم بزرگی از ساخت به دست پیمانکاران داخلی انجام گیرد، گفت: براساس قرارداد تا سال 2025 باید ظرفیت فرودگاه امام به 45 میلیون مسافر برسد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی به قرارداد توسعه فرودگاه مشهد و اصفهان اشاره کرد و گفت: این قرارداد با شرکت ونسی فرانسه به امضا رسیده است که در این قرارداد هم در مدت 3 ماه باید طرفین کار مهندسی را انجام دهند و پروژه از سوی پیمانکار ایرانی انجام گیرد.

فخریه کاشان به قرارداد با شرکت های ایتالیایی هم اشاره کرد و افزود: مقرر شده است شرکت های ایتالیایی در هفته آینده به ایران سفر کنند و قراردادها در ایران به امضا برسد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 25 آبان 1398 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 447

به "جزئیات 4 قرارداد حمل و نقلی با فرانسه، دریافت اولین ایرباس تا عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات 4 قرارداد حمل و نقلی با فرانسه، دریافت اولین ایرباس تا عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید