تهدید ترامپ به اخراج 1.8 میلیون پناهجو: توافق برسر قانون داکا منتفی است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه با انتشار پیامی، سکونت نزدیک به یک میلیون و هشتصد هزار پناهجوی جوان را که تحت حمایت دولت پیشین این کشور قرار داشتند، منتفی دانست و خواهان اعمال قوانینی سختگیرانه در حوزه حفاظت مرزی شد.

تهدید ترامپ به اخراج 1.8 میلیون پناهجو: توافق برسر قانون داکا منتفی است

به گزارش ایرنا، وی پس از ماه ها ناکامی در مذاکره با اعضای دمکرات کنگره آمریکا برای تامین هزینه های دیوار مرزی با مکزیک، در صفحه توئیتر خود نوشت: توافق برسر قانون داکا منتفی است.

داکا قانونی است که در دولت باراک اوباما به تصویب رسیده و آن دسته از مهاجرانی که در زمان کودکی وارد آمریکا شده و نقشی در سرنوشت خود نداشتند را تحت حمایت قرار داده بود.

جدال برسر سرنوشت این افراد که در رسانه های آمریکایی از آن ها تحت عنوان رویاپرداز یاد می گردد، به چندبار تعطیلی دولت آمریکا در ماه های گذشته به علت عدم توافق برسر لایحه بودجه منجر شده بود.

لایحه نهایی بودجه، هفته گذشته در نهایت بدون حصول هرگونه توافقی در این رابطه، به امضای ترامپ رسیده و تبدیل به قانون شده بود.

قانون بودجه امسال آمریکا از سوی دیگر، بخش بزرگی از هزینه های دیوار مرزی در حال ساخت با مکزیک را نادیده گرفته و از همین رو مورد غضب ترامپ قرار گرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا در همین رابطه روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: دولت مکزیک، اگر نخواهم بگویم هیچ، ولی نقش بسیار کمی در ممانعت از ورود غیرقانونی افراد به این کشور از مرز های جنوبی آن و سپس ورود آن ها به خاک آمریکا داشته است.

ترامپ اضافه کرد: مکزیک باید به روند ورود قاچاقی انسان و مواد به آمریکا خاتمه دهد و در غیر این صورت، گاو پولساز آن ها یعنی نفتا را متوقف خواهم کرد.

اشاره ترامپ به قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا به اختصار نفتا است که در سال 1994 برای برطرف موانع تجاری به امضای دولت های آمریکا، کانادا و مکزیک رسیده بود.

وی که معتقد است بسیاری از قرارداد های تجاری بین المللی، سارق مشاغل آمریکایی هستند، مذاکره مجدد برای نفتا را از همان ماه های نخست ریاست جمهوری کلید زده بود.

منبع: انتخاب
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آذر 1398 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 509

به "تهدید ترامپ به اخراج 1.8 میلیون پناهجو: توافق برسر قانون داکا منتفی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید ترامپ به اخراج 1.8 میلیون پناهجو: توافق برسر قانون داکا منتفی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید