بلومبرگ: بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در حال بازیابی است

به گزارش تور استانبول، برآوردهای انجام شده توسط واحد اطلاعات بلومبرگ نشان می دهد که با وجود تضعیف اقتصاد ایران به دنبال تحریم های سنگین واشنگتن در سال های اخیر، بخش غیرنفتی به تدریج در حال بازیابی است.

بلومبرگ: بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در حال بازیابی است

جهت دریافت مشاوره خدمات نمونه کاتالوگ صنعتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، کاهش درآمدهای نفتی باعث شده است که عملکرد کل اقتصاد ایران تحت تاثیر قرار گیرد؛ تا جایی که رشد بخش غیرنفتی ایران از 4.8 درصد در سال 2017 به منفی 4.8 درصد در سال 2018 رسید اما با آغاز تدریجی بازیابی بخش غیرنفتی، رشد منفی این بخش تا انتها سال 2019 به منفی 4.6 درصد رسیده است.

از سوی دیگر، رشد بخش نفتی کماکان با کاهش روبه رو است؛ تا جایی که طبق ارزیابی ها رشد مالی بخش نفتی از حدود 1.5 درصد در سال 2017 به منفی شش درصد در سال 2018 و منفی 30 درصد در سال 2019 رسیده است.

بانک جهانی نیز در قسمتی از گزارش جدید خود از اقتصاد جهانی به آنالیز شرایط مالی ایران در سال گذشته پرداخت. طبق اعلام بانک جهانی، در نتیجه تشدید فشارهای واشنگتن بر درآمدهای نفتی ایران، اقتصاد این کشوردر سال 2019 به میزان 8.7 درصد کوچک تر شده است.

بانک جهانی هم چنین با تغییر پیش بینی خود از شرایط اقتصاد ایران در سال 2020 خاطرنشان کرد که اقتصاد ایران سال جاری از رشد منفی خارج خواهد شد اما رشد آن احتمالا در سطح صفر درصد خواهد بود.

بدین ترتیب پس از دو سال رشد منفی (رشد منفی 4.9 درصدی سال 2019 و منفی 8.7 درصدی سال 2019) اقتصاد ایران از رشد منفی خارج خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 684

به "بلومبرگ: بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در حال بازیابی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلومبرگ: بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در حال بازیابی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید