اوراق تسهیلات مسکن به کانال 50 هزار تومانی سقوط کرد

به گزارش تور استانبول، به گزارش خبرنگاران، اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز سه شنبه 18 آذر بازار سرمایه با کاهش در تعداد معاملات، تعداد برگه های فروخته شده و همچنین نرخ هر برگه روبرو شد که به نظر می رسد رکود حاکم بر بازار مسکن، در بازار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن نیز اثرگذار بوده است.

اوراق تسهیلات مسکن به کانال 50 هزار تومانی سقوط کرد

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در معاملات امروز این اوراق که برای نخستین بار پس از آنکه در خرداد ماه، نرخ اوراق تسهیلات مسکن از کانال 50 هزار تومانی که در اردیبهشت ماه بود، با دو کانال رشد، وارد دامنه 70 هزار تومانی شد و سپس در مرداد سال جاری و در پی شروع دوره کاهشی شاخص کل بورس، وارد دامنه 90 هزار تومانی شد و حتی در چند روز، رقم 100 هزار تومان را تجربه کرد، در معاملات امروز وارد دامنه 50 هزار تومان شد.

کاهش نرخ اوراق تسهیلات مسکن در کمتر از یک ماه اخیر شروع شد و با اعلام متوسط قیمت مسکن در آبان ماه همزمان شد؛ بر اساس گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن تهران در آبان ماه، این بازار نه تنها با کاهش حدودا 50 درصدی تعداد معاملات روبرو شد، بلکه از رشد ماهانه این بازار که در ماه های پیش از آن، رشد شتابانی داشت و سبب دستیابی به رکورد رشدِ ماهانۀ 10 درصدیِ متوسطِ قیمتِ مسکن در مهر ماه نسبت به شهریور ماه شد، در آبان ماه نسبت به ماه قبل از آن (مهر سال جاری) هم خبری نبود.

به گفته کارشناسان مالی، دو عامل افت بازدهی بازار مسکن که به خروج خریداران سرمایه ای از این بازار و همچنین کاهش شدید قدرت خرید خانوارها که به خروج خریداران مصرفی منجر شد، از عوامل کاهش تقاضای خرید مسکن در آبان ماه بوده که احتمالاً این فرایند در یکی دو ماه آینده هم ادامه داشته باشد.

بعضی کارشناسان بازار مسکن بر این نظرند که با توجه به لایحه انبساطی بودجه 1400 و احتمال افزایش رشد نقدینگی و تورم عمومی در سال آینده، احتمال افزایش قیمت مسکن و همچنین افزایش تقاضای خرید سرمایه ای وجود دارد که در بروز بعضی تلاطم ها در بازار اوراق تسهیلات مسکن مؤثر خواهد بود.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در روز جاری در بیشتر نمادها در بازه 57 تا 60 هزار تومان در حال خرید و فروش است.

ارزان ترین برگه تسهیلات مسکن به نماد تسه 9807 (اوراق مسکن مهر 98) با قیمت 57 هزار و 250 تومان و گران ترین برگه نیز به یکی از معاملات نماد تسه 9902 (اوراق مسکن اردیبهشت سال جاری) با قیمت 64 هزار تومان اختصاص داشت.

بیشترین تعداد برگه های فروخته شده نیز با حدود 17 هزار برگه به نماد تسه 9908 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آبان سال جاری) تعلق داشت که به دلیل افزایش عرضه این برگه ها، در چند معامله تا دامنه 56 هزار تومان هم افت نموده بود اما در حال حاضر با متوسط قیمت 59 هزار و 230 تومان در حال معامله است.

با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن، بیشتر نمادهای تسه زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن، به جز اوراق تسهیلات مسکن آبان سال جاری (تسه 9908) که به دلیل آنکه آخرین نمادی است که در فرابورس عرضه شده، در سایر نمادها در معاملات امروز، با کمتر از هزار برگه تقاضای خرید روبرو شدند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 1353

به "اوراق تسهیلات مسکن به کانال 50 هزار تومانی سقوط کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوراق تسهیلات مسکن به کانال 50 هزار تومانی سقوط کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید