آمریکا به دنبال چانه زنی هسته ای با روسیه است

به گزارش تور استانبول، به عقیده کارشناس روس، تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-3) به نفع طرف آمریکایی هم خواهد بود، ولی آنها قصد دارند با چانه زنی با روسیه، آن را به نفع خود تغییر دهند و هیچکس هم به مسابقه تسلیحاتی کشیده نشود.

آمریکا به دنبال چانه زنی هسته ای با روسیه است

به گزارش گروه بین الملل تور استانبول، روزنامه راسیسکایا گازیتا نوشته است: در آمریکا می خواهند تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (معروف به استارت-3) را به تسلیحات نظامی جدید روسیه پیوند دهند. کارشناسان یادآور شده اند که مقامات مسکو برای تمدید این پیمان هیچ شرط یا بند جدیدی را نخواهند پذیرفت.

مقامات واشنگتن آمادگی دارند پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی را تمدید نمایند ، اگر روسیه موافقت کند تا تسلیحات نظامی جدید این کشور که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ماه مارس گذشته از آن صحبت نموده، به این توافقنامه گنجانده گردد.

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا و نامزد پست سفیری جدید ایالات متحده در روسیه است، در سخنرانی در جلسه شنود کمیته امور بین الملل سنای آمریکا اظهار داشت که روسیه در حال حاضر هزینه گزافی برای نوسازی تسلیحات و سیستم های راهبردی خود صرف نموده که در پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی گنجانده نشده است.

سالیوان گفت: من معتقدم که آنها باید در روند گفت وگوها درباره سرنوشت پیمان استارت-3 گنجانده شوند. در غیر این صورت این توافقنامه در تاریخ 5 فوریه سال 2021 به موجودیت خود خاتمه خواهد داد.

به گفته این دیپلمات آمریکایی، حداقل 5 سیستم راهبردی روسیه است که رئیس جمهوری پوتین آنها را اعلام نموده و آنالیز تمدید این توافقنامه، بدون گنجاندن این تسلیحات جدید در آن منافع آمریکا را تامین نخواهد کرد. به عقیده وی، راه حل مقامات مسکو شامل رعایت پیمان کاهش تسلیحات راهبردی است، در عین حال میخواهد تا تعداد زیادی از تسلیحات نظامی جدید فراوری کند.

آمریکا در نهایت مایل است تا پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی تمدید گردد

ویکتور موراخوفسکی کارشناس نظامی روس در گفت وگو با این روزنامه گفت: اگر تمامی سخنان در این باره را کنار بگذاریم که آمریکا شروع به فراوری تسلیحاتی در چارچوب پیمان استارت-3 نموده، این حقیقت باقی می ماند که مقامات واشنگتن در نهایت علاقه دارند تا این پیمان راهبردی تمدید گردد.

به گفته وی، تمدید پیمان استارت-3 تحت هیچ شروط و بندهای مضاعفی ممکن نخواهد بود و چنین روند اوضاعی برای مقامات مسکو مورد قبول نخواهد بود.

این کارشناس تاکید نمود، می توان پیشنهاد داد تا این توافق نامه تمدید گردد و سپس کار به روی شفاف سازی یا عدم تمدید یا انعقاد یک توافقنامه جدید، از جمله بر اساس فهرست درخواست های آمریکا شروع گردد، ولی هیچ چانه زنی هسته ای قابل تصور نخواهد بود.

به عقیده موراخوفسکی، تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی واقعاً به نفع آمریکاست و به احتمال زیاد، ایالات متحده با چانه زنی بی فایده، حاضر به امضای آن خواهد شد.

وی اضافه نمود: همه این لفاظی ها از یک دلیلی ساده شروع شده است: در آمریکا بر این عقیده هستند که تمدید پیمان استارت-3 برای آنها مفیدتر خواهد بود، اگر شروع به چانه زنی درباره آن نمایند. البته اینکه چرا آنها چنین تصیمی گرفته اند، معین نیست. این توافقنامه امکان متنوع سازی تسلیحات را فراهم می نماید، بدون آنکه از حدس زدن این مسئله رنج بکشند که روس ها در حال چه کاری هستند. هیچکس به مسابقه تسلیحاتی کشیده نمی گردد، برای اینکه با توجه به قدرت و دفت تسلیحات نظامی جدید، دیگر مسابقه تسلیحاتی معنایی ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: istanbulnet65.ir شناسه مطلب: 518

به "آمریکا به دنبال چانه زنی هسته ای با روسیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا به دنبال چانه زنی هسته ای با روسیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید