دستمزدهای بالا برای یک سخنرانی – تور استانبول

روزنامه آسمان آبی – شادی شفیعی: اگر بخواهیم در مورد تاریخچه سخنرانی و کسب درآمد در جهان صحبت کنیم باید بگوییم که این موضوع به زمانی بر می گردد که نه برقی بود، نه تلویزیونی و نه رادیویی؛ یعنی به دهه 1800 میلادی

هرچند دریافت مبالغ هنگفت به عنوان دستمزد در بین مقامات پیشین کشورهای غربی موضوع تازه ای نیست، اما مبلغی که کلینتون دریافت می کند به مراتب بیشتر از میزان دریافتی مقامات سابق دیگر کشورهاست؛ به عنوان مثال گونتر بکشتاین، نخست وزیر پیشین ایالت بایرن برای هر یک ساعت سخنرانی، پنج هزار یورو می گیرد. این میزان برای روسای جمهوری پیشین آلمان به 20 تا 25 هزار یورو در ساعت می رسد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا، نیز از گران ترین سخنرانان کشور آمریکاست.

باراک اوباما، رییس جمهوری سابق آمریکا نیز از آن دست از سیاستمدارانی است که بعد از پایان دوران ریاست جمهوری خود تصمیم گرفت تا از سخنرانی هایش درآمدزایی کند، او در شهر میلان ایتالیا، یکی از گران ترین سخنرانی های خود را انجام داد و براساس این گزارش برای این سخنرانی مبلغ 2.5 میلیون پوند دریافت کرد.

 دستمزدهای بالا برای یک سخنرانی

«دویچه وله» می نویسد: «دانشگاه بوفالو در آمریکا اعلام کرده است که برای سخنرانی هیلاری کلینتون به او 275 هزار دلار می پردازد. روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گزارش داده که تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا اخیرا برای دو سخنرانی، 150 هزار پوند دریافت کرده است. هر یک از سخنرانی های بلر تنها 30 دقیقه طول کشیده؛ به این ترتیب او بابت هر یک دقیقه سخنرانی، دو هزار و 500 پوند دریافت کرده است.»

در آلمان، بالاترین دستمزد برای سخنرانی را تا به حال گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان، دریافت کرده است. او برای هر سخنرانی 50 تا 75 هزار یورو می گیرد. دستمزد وزیر امور خارجه دوران او، یوشکا فیشر، نیز کم نیست. او برای یک سخنرانی یک ساعته 30 هزار یورو دریافت می کند.
کلینتون ها در آمریکا

بسیاری از سیاستمداران آمریکایی تازه بعد از این که از سمت دولتی خود کنار می روند، کسب و کارشان شروع می شود؛ آن ها از حرف زدن، پول در می آورند! اشخاص مثل هیلاری کلینتون، کاندی رایس، ال گور و حتی چلسی کلینتون، دختر رییس جمهوری اسبق آمریکا به خاطر موقعیت سیاسی قبلی خود برای هر سخنرانی، صدها هزار دلار پول دریافت می کنند. در حال حاضر اما وضع دونالد ترامپ، رییس جمهوری جمهوریخواه آمریکا از همه بهتر است؛ میلیاردر نیویورکی بابت هر سخنرانی، چیزی حدود یک میلیون دلار پول می گیرد. کسانی مثل سارا پیلین هم بابت هر سخنرانی، صد هزار دلار، دریافتی دارند!

دستمزدهای بالا برای یک سخنرانی

دستمزدهای نجومی

در ادامه این فهرست به نام های آشنا از دنیای سیاست بر می خوریم؛ تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، گرهارد شرودر، صدر اعظم آلمان، یوشکا فیشر، وزیر امور خارج اسبق آلمان و چند نفر دیگر از سیاستمداران غربی که هر کدام از آن ها برای سخنرانی ساده خود دستمزد کلانی دریافت می کنند.

دستمزدهای بالا برای یک سخنرانی

275 هزار دلار برای یک سخنرانی

ترامپ در آمریکا پیشتاز است

گران ترین سخنرانی